Wideokonferencja dziś jest często wykorzystywana do pracy zespołowej w dużych i średnich firmach. Po taki sposób pracy sięgają jednak chętnie również nieco mniejsi gracze, którym zależy na obniżaniu kosztów, wygodzie czy też z przyczyn dużych odległości potrzebne jest komunikowanie się w formie wideo. Dobranie sprzętu, odpowiednie ustawienie kamer oraz samego pomieszczenia mogą sprawić, że nasz wizerunek będzie znacznie bardziej profesjonalny. Analogicznie jeżeli te czynności przeprowadzimy źle, kupimy słabej klasy kamery i mikrofony, nasza konferencja wideo będzie raczej przypominała prywatną rozmowę na jednym z komunikatorów, aniżeli profesjonalne spotkanie.

Dobry obraz to gwarancja jakościowej konferencji

Dzisiejsze standardy video, sprawiają że nawet podstawowe kamery pracują w rozdzielczości 4K. Tego typu standard jest już na porządku dziennym i zwykle właśnie w takie kamery mierzymy. Oczywiście prócz kwestii rozdzielczości ważny będzie rozmiar, to jak kamera współpracuje z rozmaitymi programami oraz oczywiście jak szybko działa. To jednak nie wszystko, czego dziś możemy oczekiwać od na pozór zwyczajnej kamery.

Kliknij i wybierz urządzenia wideokonferencyjne

Wybierz kamery inteligentne

Kamera również może być inteligentna! Oznacza to, że będzie chociażby podążała za uczestnikami rozmowy czy też kadrowała ich twarze w momencie, w którym właśnie dana osoba przemawia. To sprawi, że będziemy czuli się w trakcie konferencji zupełnie tak, jakbyśmy razem wszyscy przebywali w tym samym pomieszczeniu. Ma to spore znaczenie zwłaszcza przy pracach koncepcyjnych czy zespołowych, gdzie od poczucia bliskości i wspólnej pracy zależeć będzie bardzo wiele w kontekście powodzenia projektu lub przedsięwzięcia.

Zestawy konferencyjne z kamerami – czy warto?

To właśnie w kierunku zestawów takich jak Poly Studio X zwraca się wielu klientów dużych i średnich firm. Tam przede wszystkim istotna jest prędkość montażu, szybkość działania i elegancja urządzenia. W takim przypadku wybiera się rozwiązania all in one, takie jak wspomniane produkty serii Studio X. Otrzymujemy gotowca, który będzie działać bez konieczności bardzo skomplikowanej konfiguracji.

Przetestuj nim rozpoczniesz konferencje

Nawet gdy decydujemy się na rozwiązania takie jak Poly Studio X, które jest urządzeniem bardzo nowoczesnym i bardzo prostym w instalacji, powinniśmy przeprowadzić małe testy. Dzięki nim nauczymy się szybko obsługiwać urządzenia, a także reagować na rozmaite sytuacje, które się pojawiają w trakcie konferencji. Dzięki testom będzie się nam pracowało o wiele pewniej i uzyskamy znacznie bardziej profesjonalny wizerunek w czasie przeprowadzania konferencji.

UWAGA. Same rozwiązania techniczne to nie wszystko. Zadbaj również o to, by pomieszczenie było odpowiednio oświetlone. Jeżeli dysponujemy lampami ze sztucznym światłem, możemy za ich pomocą stworzyć odpowiedni klimat rozmowy, jeżeli natomiast stosujemy światło dzienne, uważajmy, by nie prześwietlić kadru oraz by odpowiednio ustawić kamery względem słońca.