Wideokonferencja jest dziś coraz częściej wykorzystywanym narzędziem do pracy w wielu nowoczesnych firmach, również w takich branżach, które do tej pory nie wykorzystywały tego narzędzia. Zdecydowanie jednak zorganizowanie odpowiedniego poziomu jakościowego nagrania video i dźwięku, to zadanie dość trudne, do którego stosuje się często urządzenia dedykowane, takie jak gotowe zestawy konferencyjne, posiadające pełne wyposażenie, które pozwala na solidne działanie w czasie rozmowy z kontrahentem czy też współpracownikiem.

Czy mikrofon może być inteligentny?

To dość ciekawy aspekt tych urządzeń, ponieważ gdy zwykle używamy mikrofonu nie zastanawiamy się nad tym, czy pracuje on inteligentnie. Zwykle służy nam jako urządzenie zbierające dźwięk, a cała jego obróbka odbywa się w tak zwanej postprodukcji. W przypadku mikrofonu konferencyjnego może się to odbywać jednak zgoła inaczej. Przede wszystkim możemy dokonać wyboru urządzenia, które już na bieżąco będzie zmieniało dźwięk w taki sposób, by rozmówca słyszał nas perfekcyjnie, nawet jeżeli nie znajdujemy się w cichym miejscu, a na przykład rozmawiamy w zatłoczonym i głośnym biurze. Tego typu inteligentne rozwiązania znajdziemy w urządzeniach konferencyjnych marki Poly, ale również inne firmy rozwijają się w tym zakresie bardzo mocno. Szczególnie tam, gdzie istnieje konieczność przetworzenia dźwięku w czasie rzeczywistym i na przykład redukowania szumów znajdują zastosowanie rozwiązania inteligentne.

Model wolnostojący czy wbudowany?

Zależnie od naszych preferencji będziemy mogli wybrać pomiędzy modelami wolnostojącymi, a takimi, które zostały już wbudowane w inne urządzenia, na przykład komputer osobisty. W przypadku modeli wolnostojących zwykle mamy do czynienia ze znacznie wyższą jakością, ale nie jest to jednak regułą. Zazwyczaj dobry, markowy mikrofon tego typu będzie solidniejszym rozwiązaniem od tego, który został wbudowany w nasz komputer przenośny czy też w urządzenia mobilne takie jak smartfon czy tablet. W przypadku, gdy jednak mamy do czynienia z profesjonalnym zestawem konferencyjnym, wbudowany w niego mikrofon jest często nie tylko lepszy od klasycznego, ale również posiada funkcje, których zwykle w przypadku wolnostojących mikrofonów nie widujemy. To chociażby wspominane redukowanie szumu tła czy też rozpoznawanie głosu uczestników.

Sprzęt audio od Poly

Poly to marka, która słynie ze swojej solidności. W swojej ofercie posiadają również szeroką gamę rozwiązań do prowadzenia konferencji audio na światowym poziomie. Z tego powodu jest tak chętnie wybierana przez przedsiębiorców, którym zależy na stworzeniu odpowiedniej jakości konferencji w formie audio, ale również video. W ofercie znajdziemy między innymi gotowe zestawy konferencyjne, które oferują specjalną technologię oczyszczania dźwięku opatentowaną przez firmę Poly, a także urządzenia takie jak nowoczesne telefony konferencyjne takie jak Polycom SoundStation IP.