W dobie pandemii COVID-19, audiokonferencje stały się nieodłącznym elementem pracy biurowej. Kontaktujemy się w ten sposób nie tylko z członkami naszego zespołu, ale także z klientami czy partnerami biznesowymi. Jest to dość praktyczne, gdyż możemy pracować z domu lub nawiązać rozmowę z kontrahentem przebywającym na drugim końcu kraju bez konieczności spotkania. Możemy zaoszczędzić zatem nie tylko pieniądze związane z transportem, ale przede wszystkim czas konieczny na odbycie podróży. Nieważne czy pracujemy w biurze, czy w domu, dobrze wyposażyć swoje stanowisko pracy w odpowiedni sprzęt audio.
Przede wszystkim powinniśmy skupić się na parametrach technicznych. Kupując słuchawki, zwróćmy uwagę na urządzenia wyposażone w systemy redukcji szumów i dobrze przekazujące dźwięk. Ważne jest także, aby przewód wykorzystany w produkcji słuchawek był wytrzymały - zwłaszcza jeśli korzystamy z nich w sposób mobilny. Kupując tanie, importowane z dalekiego wschodu słuchawki, musimy liczyć się z tym, że materiał nie będzie najwyższej jakości i może ulec szybkiemu uszkodzeniu. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest wygodna. Ma to szczególne znacznie w przypadku, gdy na audiokonferencjach spędzamy wiele godzin.
Słuchawki tego typu doskonale sprawdzą się w pracy stacjonarnej. Mobilnie są rzadko wykorzystywane, gdyż zajmują sporo miejsca i są nieporęczne. Charakteryzują się one jednak wysoką jakością dźwięku. Właśnie dlatego są wykorzystywane m.in. w call center i centrach obsługi klienta. Przekazując dane telefonicznie, musimy mieć pewność, że wszystkie dane usłyszeliśmy prawidłowo. Słuchawki nauszne lepiej izolują nas od otoczenia niż słuchawki douszne, przez co są także dobrym wyborem dla osób łatwo rozpraszających się, które lubią pracować w skupieniu.
Ten typ słuchawek wykorzystywany jest przede wszystkim przez osoby pracujące mobilnie - przedstawicieli handlowych czy kierowników regionu. Choć dźwięk, który przekazują, jest gorszej jakości, to są one znacznie wygodniejsze niż słuchawki nauszne. Nie wywołują nacisków na uszy i nie przegrzewają małżowin. W sytuacji, gdy na audiokonferencji jesteśmy tylko słuchaczami, a przebywamy w miejscu publicznym - słuchawki douszne są bardziej dyskretne i nie przyciągające uwagi. Ze względu na poręczność, łatwiej je także zabrać ze sobą w podróż.
Podstawą nowoczesnych słuchawek do audiokonferencji jest nie tylko sterowanie głośnością słuchawek i mikrofonu, ale także opcja szybkiego wyciszenia. Dobrej jakości słuchawki chronią także przed dźwiękami powyżej 115-120 decybeli chroniąc nasz narząd słuchu przed uszkodzeniem. Najważniejszym elementem nowoczesnego sprzętu audio jest jednak system redukcji szumów - zarówno w mikrofonie, jak i samych słuchawkach. Dzięki temu w każdej sytuacji możemy brzmieć naturalnie. Jest to szczególnie przydatne, gdy pracujemy w hałasie, np. otwartej przestrzeni biurowej, pociągu czy kawiarni.