​Na rynku możemy znaleźć całą masę rozwiązań audiokonferencyjnych. Organizując stanowisko pracy, zwłaszcza w domu, dobrze pomyśleć nad rodzajem słuchawek, które będziemy wykorzystywać w trakcie rozmów. Jakie są największe zalety i wady słuchawek przewodowych i bezprzewodowych? Na co zwrócić uwagę kupując sprzęt tego typu?

Zalety słuchawek przewodowych

Zaletą słuchawek przewodowych jest jakość dźwięku. Jako że jest to technologia znacznie starsza, miała więcej czasu na rozwinięcie się. Znacznie łatwiej jest w nich także wyciszyć lub przyciszyć dźwięk. Słuchawki przewodowe nie wymagają także ładowania, a więc unikniemy sytuacji, w której będziemy pozbawieni łączności, bo zapomnimy naładować sprzętu przed wielogodzinną audiokonferencją.

Wady słuchawek przewodowych

Słuchawki przewodowe niejednokrotnie potrafią wystawić naszą cierpliwość na próbę w związku z plączącymi się kablami. Nie są one także tak poręczne, jak modele bezprzewodowe, a kabel w wyniku np. częstego zwijania może ulec uszkodzeniu. Należy także pamiętać, że część smartfonów nie jest już wyposażona w gniazdo słuchawkowe i do wykorzystania sprzętu audio może być konieczna przejściówka.

Zalety słuchawek bezprzewodowych

Niewątpliwą zaletą modeli bezprzewodowych jest ich mobilność, zwłaszcza jeśli chodzi o słuchawki douszne, które możemy schować w kieszeni. Także, jeśli musimy odejść na chwilę od stanowiska pracy, nie musimy ich zdejmować, gdyż w zależności od sprzętu mają one zasięg od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów. Warto także wspomnieć o tym, że słuchawki bezprzewodowe są wspierane przez niemal wszystkie smartfony.

Wady słuchawek bezprzewodowych

Słuchawki douszne ze względu na ich mały rozmiar łatwo jest zgubić. Sprzęt ten jest także zwykle nienaprawialny i gdy wbudowane w słuchawkach mini-akumulatory ulegną już zużyciu, musimy wymienić je na nowszy model. Dzieje się tak, gdyż zwykle nie ma możliwości wymiany samego akumulatora. Dlatego też, jeśli korzystamy ze słuchawek często i to w sposób stacjonarny - lepszym rozwiązaniem mogą być modele przewodowe, którymi dłużej będziemy mogli się nacieszyć.

Podsumowanie. Które słuchawki wybrać?

Zależy od tego, jak zamierzamy je wykorzystywać. Słuchawki bezprzewodowe świetnie nadadzą się w pracy mobilnej, a także doskonale wyglądają. Słuchawki przewodowe oferują nieco lepszą jakość dźwięku i w sytuacji, gdy wykorzystujemy je stacjonarnie - są trwalsze od modeli bezprzewodowych, a ponadto nie wymagają ładowania. W zależności od prowadzonego przez nas modelu biznesowego powinniśmy wybrać sprzęt skrojony pod nasze potrzeby.