Na rynku urządzeń telekonferencyjnych mamy wiele ciekawych rozwiązań na każdą kieszeń. Większość producentów bazuje jednak na sprawdzonych schematach urządzeń, przez co możemy odnieść wrażenie, że brakuje im nieco innowacyjności. Na szczęście wciąż funkcjonują tacy producenci jak Poly, którzy zawsze, gdy wypuszczają nową generację urządzeń, starają się swoich klientów czymś zaskoczyć.

Nie inaczej jest w przypadku Poly Studio X. Seria ta skupia w sobie proste rozwiązania konferencyjne all-in-one z wbudowaną kamerą, głośnikiem oraz mikrofonami. Dzięki prostemu, ale eleganckiemu designowi, urządzenia wpasowuje się w każdy typ pomieszczeń, niezależnie od wystroju, zmieniając je w pokój spotkań. Za pomocą funkcji Poly Acoustic Fence i NoiseBlock - Polycom Studio X wycisza i usuwa zbędne szumy tła i inne niechciane dźwięki z naszego otoczenia. Tym samym łatwiej jest nam na sobie skupić uwagę rozmówcy. To urządzenie to połączenie wydajności, elegancji i profesjonalizmu.

Jednym z ciekawszych efektów, jakie Poly wprowadziło do swojego urządzenia, jest... automatyczne kadrowanie! Tak, po raz pierwszy w historii urządzenie do wideokonferencji śledzi aktywność rozmówców, aktywnie wyszukuje ruch twarzy i powiększa mówiącą osobę. To świetne rozwiązanie w przypadku grupowych konferencji - poprawia ono dynamikę spotkania, a także pozwala nam się lepiej zaprezentować rozmówcy. Poly Studio X jest łatwy w obsłudze, dzięki wyjątkowo przyjaznemu interfejsu. Co ważne, wszystkie niezbędne elementy zostały zamknięte w jednej obudowie, a więc nie ma konieczności instalacji dodatkowych akcesoriów czy kabli, a dzięki wsparciu rozwiązań chmurowych, nie potrzebujemy nawet na sali komputera! Warto również wspomnieć o możliwości bezprzewodowego i przewodowego przesyłania treści do rozmówców i wsparciu dla takich aplikacji jak Microsoft Teams czy Zoom.

Urządzenie dostępne jest w dwóch wersjach. Poly Studio X30 doskonale sprawdzi się dla mniejszych konferencji - do sześciu osób. Model ten zawiera jeden głośnik (mono), może obsługiwać jednocześnie jeden monitor, a kamera wyposażona jest w czterokrotny zoom. Mówiąc o kamerze, warto wspomnieć, że jest ona wyposażona w matrycę 4K. Model Poly Studio X50 z kolei jest fantastycznym rozwiązaniem dla większych sal konferencyjnych - choć maksymalnie 10-osobowych. To urządzenie wyposażone jest już w 2 głośniki stereo, może jednocześnie obsługiwać aż dwa monitory, a kamera wyposażona jest w aż 5-krotny zoom. Oba modele wyposażone są w funkcje automatycznego kadrowania i śledzenia ruchów uczestników konferencji, a także zawierają oprogramowanie redukujące szumy z otoczenia. Pierwszy model, choć parametry ma nieco słabsze - w pełni rekompensuje nam to ceną. Warto się zastanowić czy potrzebujemy droższe urządzenia, jeśli prowadzimy wideokonferencje w 2-3 osoby. Z drugiej strony nie wiemy, kiedy nasz zespół się rozwinie, więc niektórzy mogą wybrać wersję X50, jaką inwestycje na lata. Każdy musi podjąć tę decyzję samodzielnie.