Technologia słuchawek bezprzewodowych na dobre zagościła w naszych domach i biurach. Nareszcie możemy uwolnić się raz na zawsze od kabli, co pozwoli nam uniknąć sytuacji, gdy na nagle zwołanej konferencji nie możemy uczestniczyć z powodu poplątanych słuchawek. Czy jest to jednak rozwiązanie dla każdego? Jakie wady i zalety mają słuchawki tego typu?

Kupno słuchawek bezprzewodowych. Na jakie cechy należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na sposób, w jaki łączone się one z urządzeniem. Najpopularniejszą technologią jest Bluetooth. W zależności od modelu różnią się one także zasięgiem i wytrzymałością baterii. Szczególnie warto zwrócić uwagę właśnie na ten ostatni aspekt. O ile w przypadku audiokonferencji zazwyczaj jesteśmy bezpośrednio przy laptopie, tak nie chcemy przecież, aby słuchawki przestały działać w połowie spotkania tylko ze względu na słabą baterię. Dobrej jakości słuchawki bezprzewodowe powinny wytrzymać bez ładowania nawet kilkadziesiąt godzin.

Pamiętajmy, aby miały także wbudowany mikrofon - rzecz niby oczywistą jednak niekoniecznie spotykaną we wszystkich egzemplarzach. Esteci powinni zwrócić także uwagę na ich design. Producenci prześcigają się w nowych rozwiązaniach projektowych, chcąc zadowolić jak najwięcej klientów. Poszukując słuchawek dla siebie, wybierzmy te, które są nie tylko wysokiej jakości, ale także po prostu ładne.

Zasada działania słuchawek bezprzewodowych

Dźwięk z urządzenia jest kompresowany za pomocą technologii Bluetooth i przesyłany bezpośrednio do słuchawek, które mamy na naszych uszach. Specjaliści ciągle pracują nad udoskonaleniem technologii kompresji, gdyż w dalszym ciągu możemy dostrzec niewielką stratę dźwięku względem słuchawek przewodowych. Z roku na roku jednak wypuszczane są coraz lepsze modele. Obecnie niewprawne ucho nie powinno już wyłapać różnic między słuchawkami bezprzewodowymi i przewodowymi.

Słuchawki bezprzewodowe - model zamknięty, otwarty, a może półotwarty?

Pośród słuchawek nausznych możemy wyróżnić trzy typy konstrukcji - zamknięte, otwarte i półotwarte. Te pierwsze zapewniają najwyższą izolację od otoczenia, a pozwalają dostrzec nawet najcichszy dźwięk. Co ważne dostępne są one w każdym segmencie cenowym. Ze względu na ich zamkniętą konstrukcję, słabo wentylują uszy, przez co po dłuższych odsłuchu mogą być one spocone i gorące. Słuchawki otwarte natomiast charakteryzują się wysoką jakością czystości dźwięku, jednocześnie pozwalają zachować świadomość sytuacji wokół nas.

To dobre rozwiązanie, gdy np. w czasie home-office jednocześnie zajmujemy się dziećmi. Ze względu na ich konstrukcję zapewniają uszom dobrą wentylację, lecz trzeba się liczyć z tym, że dźwięk wydostaje się na zewnątrz - może to przeszkadzać naszym współpracownikom. Słuchawki półotwarte stanowią zatem doskonały kompromis między dwoma poprzednimi konstrukcjami. Należy jednak uważać, gdyż w przypadku tańszych modeli możemy mierzyć się jednocześnie ze wszystkimi wadami konstrukcji otwartych i zamkniętych. W tym przypadku nie warto oszczędzać na tańszym sprzęcie.