Komunikator Skype zna chyba niemal każdy z nas. To aplikacja, która od wielu lat cieszy swoją funkcjonalnością setki milionów użytkowników na całym świecie. Niebywały sukces, który odniosła jest przykładem dla innych firm. Idealne wstrzelenie się w niszę spowodowało, że Skype do dziś cieszy się sporą marką i uznaniem, pomimo wielu prób zmiany tego stanu rzezy i silnie naciskającej konkurencji.

Czym jest Skype?

Skype jest komunikatorem video dostępnym w formie instalacyjnej na komputery oraz jako aplikacja na telefony i urządzenia przenośne. Umożliwia on zarówno prowadzenie jakościowych rozmów audio, jak również video – wszystko w oparciu o sieć internetową. Dzięki temu rozmawianie na Skype, choć jakościowo nie odbiegające od połączeń telefonicznych, jest całkowicie darmowym rozwiązaniem i stanowi alternatywę dla połączeń telefonicznych, również w miejscach, gdzie z jakiejś przyczyny nie jesteśmy w stanie nawiązać połączenia z siecią komórkową, a posiadamy dostęp do Internetu.

Dlaczego Skype odniósł tak wielki sukces?

W chwili, gdy Skype pojawiał się na rynku nie miał silnej konkurencji. Było to rozwiązanie nowoczesne, innowacyjne, podchodzące do sposobu komunikacji w zupełnie nowy, nieznany jeszcze szerszemu gronu odbiorców sposób. To właśnie sprawiło, że Skype stał się niesamowicie popularny. Duża w tym również „zasługa” wciąż drogich rozmów telefonicznych. Miliony użytkowników przesiadało się na Skype w nadziei (zasadnej) na obniżenie rachunków za połączenia telefoniczne. Dziś oczywiście ma on już olbrzymią konkurencją, a sam komunikator został kilka lat temu nabyty przez Microsoft, co spowodowało jego dalszy rozwój i otwarcie się na nowe segmenty klientów.

Jakie możliwości daje Skype?

- rozmowy wideo

- rozmowy audio

- przesyłanie plików

- czat tekstowy

- rozmowy grupowe (również wideo)

Czy Skype zawsze jest darmowy?

Podstawowa wersja Skype była, jest i jak sądzić można również będzie nadal za darmo. W niewielkich abonamentach lub opłatami pre-paid możemy jednak unowocześnić to narzędzie i sprawić, by znacząco wzrosły jego możliwości. W ten sposób popularny niebieski komunikator z domowego narzędzia do rozmów może prędko stać się niesamowicie wydajnym centrum konferencyjnym o zastosowaniu biznesowym.

Skype w swojej odmianie biznesowej jest dziś stosowany przez wiele firm jako oficjalny ich komunikator z Klientami, ale również do komunikacji wewnętrznej, pracy zespołowej w przypadku opracowania dużych projektów czy negocjacji handlowych z potencjalnymi kontrahentami. Jest to narzędzie, które po prostu warto mieć w dzisiejszych czasach, również wtedy, gdy niekoniecznie jesteśmy jego bezpośrednimi fanami. Musimy mieć bowiem świadomość, że to nasi kontrahenci mogą posiadać taki komunikator. Właśnie dlatego jako profesjonaliści powinniśmy również otworzyć się na jego możliwości i użytkować go na co dzień.