Aplikacji do obsługi konferencji wideo i pracy zdalnej jest coraz więcej na rynku. Pośród nich każdy znajdzie takie funkcjonalności, jakich oczekuje, a każda z popularnych aplikacji posiada inne zalety. Do najpowszechniej wykorzystywanych należą Skype, Zoom oraz Microsoft Teams. To właśnie z tych aplikacji bądź usług korzystają zarówno duże przedsiębiorstwa, spółki, choć coraz bardziej ochoczo sięga po nie również sektor mniejszych firm. Wszak dziś praca zdalna stała się pewnego rodzaju standardem, który pozwala na organizację nawet skomplikowanych projektów na odległość oraz pomniejszenie ponoszonych przez przedsiębiorstwo kosztów.
Często to właśnie ten komunikator staje się pierwszym wyborem, gdy poszukujemy w firmie możliwości komunikowania się i wspólnej pracy. Skype w odmianie biznesowej dedykowany jest przede wszystkim małym i średnim firmom. Choć małe i średnie nie są bynajmniej jego możliwości. Daje on opcję podłączenia aż 250 użytkowników i stworzenia konferencji, w trakcie której będziemy mogli dzielić się plikami. Proste zarządzanie konferencją, banalny interfejs znany od kilku dekad i przede wszystkim bogactwo możliwości w swojej darmowej wersji.
To również darmowe narzędzie, które już w tej wersji jest w stanie zapewnić nam w pełni działające konferencje i szereg innych możliwości, które będą przydatne w przypadku pracy zespołowej na odległość. Będziemy mogli dzielić chociażby się plikami, pracować na wspólnych danych. Co również ważne, Zoom daje możliwość bardzo prostego zarządzania konferencją. Będziemy mogli udzielać głosu, przydzielać prawa w „pokoju konferencyjnym”, a także zarządzać wszystkimi użytkownikami. Do zalogowania się wystarczy jedynie poiadanie unikatowo linku, ale co również ważne cała aplikacja jest bardzo bezpieczna. W środowisku aplikacja uchodzi za minimalistyczne rozwiązanie dające szerokie spektrum możliwości audio i video, prostotę działania, ale również stabilność pracy w wielu środowiskach. Doskonała dla małych i średnich firm.
Teams oferuje najbardziej rozbudowane możliwości, a więc dedykowany jest przede wszystkim dużym i średnim firmom, choć odnajduje się on również znakomicie w przypadku mniejszych przedsiębiorstw, a nawet do zastosowania prywatnego. Jego największym atutem jest niezwykłe rozbudowanie. Pozwala to zarówno na doskonałej jakości konferencje audio i video, czat między użytkownikami, pracę na wspólnych plikach, wymienianie się informacjami poprzez zintegrowane usługi pakietu Office, z którym co ważne jest kompatybilny i stanowi jego integralną część. Dodatkowo usługa pracuje w chmurze, co również może mieć spore znaczenie dla wielu użytkowników biznesowych.
Wybór nie jest prosty, ale cenną wskazówką może być to, że wszystkie trzy aplikacje są lub posiadają swoje wersje darmowe. Bez ponoszenia zbędnych kosztów będziemy mogli je przetestować i dopasować do naszych indywidualnych potrzeb. Dziś potrzeby firm nie są aż tak zależne od ich rozmiarów, a więc może się zdarzyć, że zaawansowane narzędzie Microsoft Teams świetnie sprawdzi się w małej firmie, a wielkiemu przedsiębiorstwu wystarczy Skype dla firm.