Wraz z wybuchem pandemii COVID-19 wielu z nas musiało przejść na zdalny tryb pracy. Sytuacja zmieniała się dynamicznie, nie wszyscy byliśmy na to przygotowani, jednak okoliczności sprawiły, że w ciągu kilku tygodni znaczna część polskiego biznesu przeniosła się do naszych domów. Jakie są wady i zalety pracy zdalnej? Czy każdy może się przystosować do zdalnego trybu pracy?

Negatywne strony pracy zdalnej

Jeśli kiedykolwiek uznaliście, że macie problem ze zmobilizowaniem się do pracy w biurze, najprawdopodobniej nigdy nie pracowaliście z domu. Prokrastynacja jest chyba największym minusem pracy w domu. Gdy nikt na nas nie patrzy, mamy znacznie większe skłonności do przesuwania w czasie obowiązków. Dzieje się tak także dlatego, że w domu rozprasza nas masa rzeczy. Kurier przyniesie paczkę, pies prosi o spacer, dobrze byłoby wstawić obiad czy zapatrzymy się w telewizor lecący w tle. Praca zdalna, aby była efektywna, wymaga naprawdę sporo dyscypliny. Nawet jeśli regularnie spotykamy się ze swoim zespołem na e-spotkaniach na platformach typu Skype czy Teams, nigdy nie zastąpi to kontaktu bezpośredniego. W zasadzie nie da się zbudować zgranego zespołu bez kontaktu fizycznego. Na e-spotkaniach ludzie nie mają możliwości się poznać bliżej i nawiązać relacji, które są tak potrzebne, aby zespół pracował jak dobrze naoliwiona maszyna.

Zalety pracy z domu

Niewątpliwie zaletą pracy w domu jest swobodna. Nie musimy zakładać biznesowego outfitu, nie musimy dbać o każdy element swojego stroju, zwłaszcza jeśli nasza praca nie wymaga częstych telekonferencji. Poza tym zaoszczędzamy sporo czasu na dojazdach - rano możemy dłużej pospać, a po pracy, szybciej możemy wrócić do naszego porządku dziennego. Praca w domu jest również korzystna dla naszego portfela - nie marnujemy pieniędzy na benzynę, przekąski w pracy czy napoje.

Czy praca zdalna jest dla każdego?

Nie, praca zdalna nie jest dla każdego. Abstrahując od zawodów, które są po prostu niemożliwe do wykonywania w ten sposób, to osoby, które mają problem z organizacją zadań, mogą sobie nie poradzić podczas zdalnego wykonywania obowiązków. Ten tryb pracy ma sporo zalet, jednak wymaga od pracownika sporo dyscypliny i samozaparcia. W trudnej sytuacji mogą być również osoby, które mają w domu małe dzieci, gdyż opieka nad nimi skutecznie będzie wybijała nas z rytmu zawodowych obowiązków.

Normalny a zdalny tryb pracy. Porównanie obu rozwiązań

Normalny tryb pracy, choć nie jest tak komfortowy, jak praca z domu, niesie za sobą korzyści w postaci nawiązywania koleżeństwa między zespołem, co przekłada się także na zadowolenie pracowników i jakość ich pracy. Choć zdalny tryb pracy jest marzeniem wielu Polaków, część z nich się w nim po prostu nie odnajdzie, gdyż jest to dobry sposób pracy dla zorganizowanych indywidualistów. Niemniej, warto spróbować pracować z domu. Jeśli się sprawdzimy, znacznie łatwiej będzie nam uzyskać zgodę na home-office w sytuacji, gdy nasza sytuacja prywatna lub rodzinna będzie tego wymagać.