Zdalna praca przez internet to coraz bardziej popularna forma zarobku wśród młodych Polaków. Zwłaszcza w czasie lockdownu okazało się, że wiele zawodów możemy bez problemu wykonywać w warunkach domowych. Jest to świetne rozwiązanie dla młodych mam, a także tych, którzy spełniają się w roli wolnego strzelca, tzw. freelancera. Gdzie znaleźć pracę zdalną? Jakie umiejętności są konieczne do jej wykonywania?

Zawody, które da się wykonywać zdalnie

Wraz z rozwojem nowych technologii coraz więcej zawodów przenosi się do sieci. Obecnie zdalnie mogą pracować graficy komputerowi, programiści, copywriterzy, reporterzy czy asystenci. Digitalizacja materiałów i rozwój technologii chmury sprawił, że przedstawiciele niektórych zawodów nie muszą wychodzić z domu, aby wypełniać swoje obowiązki zawodowe - nieważne czy są to wolni strzelcy, czy pracownicy etatowi. Przy odpowiednim oprogramowaniu zdalnie może pracować większość pracowników biurowych, w tym konsultanci telefoniczni.

Gdzie szukać pracy zdalnej?

Jeszcze jakiś czas temu zdalnie pracowali głównie freelancerzy. Poszukiwali zleceń na stronach z ogłoszeniami, grupach na portalach społecznościowych czy pozyskiwali klientów za pomocą poczty pantoflowej. W ostatnich miesiącach jednak coraz częściej pojawiają się ogłoszenia o pracę etatową dla osób chcących pracować zdalnie. Pandemia COVID-19 uświadomiła wielu pracodawców, że grafik czy programista nie musimy wykonywać swojej pracy przy biurku w siedzibie firmy - ważne, aby był stale online i na bieżąco wysyłał zlecone projekty. Obecnie zatem poza grupami i portalami dla wolnych strzelców, śmiało możemy szukać ogłoszeń etatowych dla pracowników zdalnych.

Freelancerstwo, czyli sam bądź sobie szefem

W dzisiejszych czasach posiadając laptopa, smartfon i podłączenie do internetu możemy z dnia na dzień otworzyć jednoosobową firmę. Może to być działalność nierejestrowana, start-up lub jednoosobowa działalność gospodarcza. Już kilka zleceń pozwala na finansową niezależność od etatu. Na początku warto jednak próbować swoich sił w formie dorywczej - sprawdźmy czy nasze usługi są pożądane i czy faktycznie jesteśmy tak dobrzy w tym, co chcemy robić. Jeśli tak, będziemy mogli zostać oficjalnie wolnymi strzelcami, tzw. freelancerami, dzięki czemu sami sobie będziemy szefami.

Inne pomysły na opłacalną pracę zdalną

Jeśli nie czujemy się jeszcze na siłach w swoim fachu lub dopiero zaczynamy internetowy kurs, swoją przygodę z pracą zdalną możemy rozpocząć w formie płatnych ankiet czy marketingu sieciowego. Zadania tego nie wymagają specjalnych umiejętności, a pozwalają zarobić trochę grosza. Należy jednak uważać na oszustów, gdyż w tych branżach aż roi się od firm, które próbują oszukać naiwnych internautów. Warto też odezwać się do innych freelancerów. Może się tak zdarzyć, że sami będą mieli zbyt dużą liczbę zleceń i pozwolą nam któreś zrealizować za niższą cenę. W takiej sytuacji my zyskujemy pierwsze szlify w nowym zawodzie, a freelancer zyskuje prowizję - obie strony mogą poczuć się wygrane.